Холестеатома вуха. Операція
Холестеатома – це пухлиноподібне утворення, що представляє собою епідермальну кісту. Зазвичай це одиночний вузол, часто великих розмірів (до 4-5 см в діаметрі), проте холестеатоми бувають і множинними у вигляді невеликих щільних вузликів. Холестеатома зростає повільно і спочатку безсимптомно.
Надаючи на навколишні кісткові стінки постійний тиск і вростаючи в них своєю оболонкою, вона поступово руйнує кісткову тканину.
Вушна (вторинна) холестеатома є продуктом запального процесу і нічого спільного не має з рідкісною пухлиною – істинною холестеатомою (перловою пухлиною), хоча і схожа на неї морфологічно. Однак остання може у вигляді рідкісного винятку виникнути поблизу середнього вуха і при вторинному інфікуванні з нагноєнням дати клінічну картину хронічного холестеатомного гнійного середнього отиту.
Причини виникнення ложної холестеатоми:
- в результаті тривалих отитів (в більшості випадків після хронічного гнійного середнього отиту);
- наслідок травми вуха.
Симптоми холестеатоми вуха:
- почуття розпирання у вусі, поява тупого, давлячого, ниючого або стріляючого вушного болю;
- погіршення слуха змішаного характеру;
- головні болі, запаморочення;
- наявність мізерних з гнильним запахом виділень з вуха, в яких знаходять невеликі грудочки білого кольору.
Це захворювання обумовлено як потенційно небезпечне для життя пацієнта через можливий розвиток важких ускладнень (абсцес мозку, тромбоз сигмовидного синуса), а також в зв'язку з можливістю розвитку лабіринтиту, парезу або паралічу лицьового нерва, приглухуватості.
Діагностика холестеатоми
Попередній діагноз встановлюється шляхом отоскопії. Характерними ознаками є крайова перфорація (прорив) барабанної перетинки, наявність сирнистих мас білувато-сірого кольору. Можна спостерігати частинки холестеатоми в промивних водах з барабанної перепонки. Для визначення розмірів і локалізації утворення виробляють рентгенографію скроневої кістки. КТ і МРТ також можливі. Додатково у пацієнтів з холестеатомою вуха проводять обстеження слуха та вестибулярного аналізатора.
Лікування
На ранніх стадіях можливо консервативне лікування. Так як холестеатома може виростати знову, то навіть після повного лікування пацієнт підлягає регулярному спостереженню у ЛОР-лікаря.
! При неефективності промивань або великих розмірах пухлини показано хірургічне втручання. Хід процедури залежить від поширеності холестеатоми. Для початку хірург видаляє всі змінені анатомічні утворення – саму пухлину, уражені ділянки кісток і слизових. При необхідності розкривають соскоподібний відросток і лабіринт внутрішнього вуха. Уражені слухові кісточки відновлюють.
На завершальному етапі операції отвір в барабанній перетинці закривають за допомогою фасціального трансплантата.
Протягом року після операції рекомендується берегти вухо від можливих інфекцій та переохолоджень.
Вартість операції: – 16000грн. Додатково сплачується анестезія, перебування у клініці, а також доопераційні обстеження та аналізи.