Ринофіма. Видалення ринофіми
Ринофіма (шишкоподібний ніс, винний ніс, «ніс п'яниці») – це запальне захворювання шкіри носа (іноді у вигляді доброякісного пухлиноподібного утворення), що характеризується фіброзним розростанням всіх елементів шкіри: сполучної тканини, кровоносних судин і сальних залоз.
Візуально проявляється збільшенням носа в розмірах, втратою його природної форми і зміною кольору шкіри.
Ринофіма не має тенденції до самолікування і без професійного втручання може призвести до жахливих з естетичної точки зору наслідків. У деяких запущених випадках захворювання може ускладнювати прийом їжі, гігієнічні процедури і навіть дихання. Найчастіше ринофіма зустрічається у чоловіків після 40-50 років.
Причини розвитку ринофіми носа:
- ускладнення і нелікування рожевих вугрів, розацеа або демодекозу;
- алкоголізм;
- гормональні порушення, викликані захворюваннями щитовидної, підшлункової залози;
- хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту;
- аутоімунні захворювання;
- несприятлива екологічна обстановка (висока запиленість, підвищена вологість повітря, різка зміна температур, переохолодження, тривале перебування в умовах високих температур);
- хіміотерапія (при онкологічних захворюваннях);
- часті стреси і депресивний стан.
Симптоми і розвиток ринофіми носа
Ринофіма розвивається повільно, трапляється і чергування стадій швидкого зростання з періодами затихання, іноді процес навіть може зупинитися, але зміни, що виникли, не зникають.
Ніс збільшується в розмірах, шкіра втрачає свої естетичні характеристики, виникає величезний наріст, вид якого залежить від різновиду ринофіми:
- залозиста (гландулярна) форма – утворюються горбисті або гроноподібні м'які утворення, синюшно-червоного кольору, з блискучою сальною поверхнею і великою кількістю розширених судин і сальних залоз, з усть яких при натисканні виділяється шкірне сало. Розростання шкіри при запущеному процесі досягають величезних розмірів, звисають вниз, закривають ніздрі і рот, утрудняючи дихання, прийом їжі і спотворюючи обличчя;
- фіброзна форма – уражена шкіра носа гладка, ущільнена, збільшена в розмірах (припухла), червоно-фіолетового відтінку;
- фіброангіоматозна форма – ніс стає мідно-червоним або багрянисто-червоним. Розмір носа збільшений, на поверхні проглядаються великі розширені вени. На відміну від фіброзної стадії можна побачити велику кількість поверхневих і глибших пустул. Вміст пустул зсихається в кров'янисто-гнійні скоринки. З'являється свербіж і болючість;
- актинічна форма – характерна для людей, шкіра яких погано переносить сонце і легко обгорає. Ніс помірно рівномірно збільшений. На поверхні виступають вузлуваті скупчення еластичної тканини, які поступово набувають буро-синюшного забарвлення.
Діагностика ринофіми носа
Ринофіма носа легко діагностується, оскільки визначити дане захворювання зазвичай можна при візуальному огляді пацієнта, під час якого ЛОР-лікар бачить незворотні зміни в структурі носа. Іноді потрібні додаткові лабораторні дослідження, які визначають характер патології, інтенсивність процесу і можливі ускладнення для здоров'я.
Хірургічне лікування ринофіми носа
Оперативне лікування проходить під місцевою анестезією і полягає в висіченні патологічних розростань на поверхні носа. Методику операції обирає ЛОР-хірург в залежності від особливостей ринофіми у конкретного пацієнта і його історії хвороби.
Реабілітація після видалення ринофіми
Після операції проводять протизапальну терапію, на місці наросту утворюється еритема, яка зберігається протягом декількох тижнів і навіть місяців, потім шкіра повертається до свого природного окрасу.
В результаті операції вдається відновити нормальну конфігурацію носа. При виявленні у себе вищеназваних симптомів, зверніться до ЛОР-хірурга якомога швидше, результат лікування захворювання в цьому випадку буде більш сприятливим.
Вартість операції – від 16500грн. Додатково сплачується анестезія, перебування у клініці, а також доопераційні обстеження та аналізи.